Na co nezapomenout před delším výletem na kole

Nyní je doba, kdy lidé přemýšlejí nad šetrnější dopravou a trendem se stává cyklistika. Cestovní kanceláře nabízejí dovolené u moře přímo pro cyklisty, vznikají cyklistické spolky a senioři si ve velkém kupují elektrokola a mladá generace volí raději při cestě do práce vlastní kolo a nebo využívají třeba službu Rekola. Na co ale nezapomenout před delší cestou či výletem na kole, na to spousta lidi zapomíná

1. Trénink:
Každý už to někdy zažil, naplánujete s přáteli celodenní výlet na kola, řeknete si, že 50 km za celý den přeci zvládnete v pohodě, vždyť jste byl na kole naposledy před rokem a hlavně budete dělat přestávky na odpočinek a občerstvení…

Bohužel, pokud nejste trochu trénování a na kole jste seděli naposledy před rokem i déle, nemáte s největší pravděpodobností již “vytrénovaný zadek a nohy” a peklo nastává většinou po 20 km, kdy si říkáte, pohoda, nic mě nebolí a hezky si dáte hodinovou pauzu v restauraci, dáte si dobré jídlo a pití a relaxujete.

Po hodině si řeknete, že vyrazíte dále a v momentě, kdy se posadite na sedlo zjistíte, že cesta domu bude pekelná a nekonečná, protože vás začal bolet zadek a vy trpíte každým šlápnutím. A aby toho nebylo málo, pokud si dáte i těžký oběd, např. vepřo-knedlo-zelo s kopou knedlíků a zalejete to pěkně pivečkem, můžete si být jistí, že se při cestě přihlásí o slovo a seberou vám poslední síly v nohách. V ten moment si říkáte, “proč já blbec raději nezůstal doma

Předejít tomuto příběhu je celkem snadné, stačí si před delší cestou párkrát v týdnu vyrazit na kole v okolí svého bydliště a vytrénujete si zadek i nohy. Zadek i nohy si zvyknou a poté, co se na výletě hodinu rozsedíte v restauraci, tak by vás zadek bolet neměl.

2. Kvalitní oblečení:
Další velmi důležitá rada je mít správně oblečení na kolo. Věřte mi, vyrazit na celodenní výlet v obyčejném tričku a kraťasech není určitě dobrý nápad. Základem je mít cyklistické kalhoty, ať už jsou krátké či dlouhé, ale musí mít pěnovou vystýlku, která vám ušetří zadek. Kvalitní cyklistické kalhoty vám budou odvádět pot a nebudou vám dráždit pokožku a budete se cítit pohodlně.

To samé platí o tričku, je potřeba mít funkční cyklistický dres na kolo, který vám bude pohodlný, bude vzdušný a bude odvádět pot. Také bych volil nějakou barevnou verzi, barevný dres je lépe viditelný, než černý. Věřte mi, není nic horšího než když vám po zádech teče pot a vaše levne tričko je na vás jak přilepené. Potom se zastavíte, leje z vás jak z mokrého hadru, ofoukne vás chladnější vítr a můžete se rovnou cestou domu zastavít v lékárně pro Paralen. Abych nezapomněl, cyklistické rukavice jsou také skvělým parťákem před otlačenými dlaněmi.

3. Lehká strava
Pokud se chystáte ráno na celodenní výlet, určitě nezapomeňte na snídani a hlavně na dostatek tekutin, to by vás jinak energie opustila za prvním kopcem a do nejblížsi zastávky by to pro vás byl nekonečný příběh.

To samé platí i o zastávce na oběd. Určitě vám nedoporučuji dávat si těžká a tučná jídla, nejlépe v kombinaci s pivem, to pak zbytek cesty profuníte a z prvotního nadšeni a těšení vám zbyde tak leda modlitbička s přáním, ať už jste konečně doma! Dejte si čerstvý salát a domácí limonádu, zasytí vás, osvěží vás a nebude vám potom těžko.

4. Co vše vozit v batohu?
Určitě doporučuji koupit cyklistický batoh s odvětráváním. Mít zpocená záda člověka moc nebaví. Jinak doporučuji do batohu přihodit šusťákovou bundu, kdyby pršelo, sluneční brýle, kdyby to svítilo, náhradní duši a lepení, kdyby přišel defekt, cyklo nářadí, kdyby se něco porouchalo a energy tyčinky, kdyby v kopci přišla krize. Samozřejmě, do držáku a do batohu dejte láhev s vodou. Někdo vozí v batohu i minimalistickou lékárničku pro cyklisty, kdyby došlo k pádu. Pokud nebudete mít lékárničku, mějte u sebe alespoň kapečníčky, dezinfekci a náplast.

5. Technický stav kola
Zdá se to být jako samozřejmost, ale spousta cyklistů jezdí na kolech, se kterými bych se bál sjet i kopec, protože bych pod kopcem také mohl držet v rukou jen řiditka a ten zbytek by se mohl odkutálet jinam. Proto si před jízdou vždy překontrolujte, že máte seřízené brzdy, přehazovačku, nemáte povolená kola a řidítka, nesjíždí vám sedlovka a hlavně nezapomeňte mít na kole kvalitní osvětlení. Nikdy nevíte, kde se zdržíte a zda-li nepojedete domu za tmy. Není nic horšího, než nebýt vidět na silnici!

6. peníze
Mějte u sebe vždy nějakou hotovost, už několikrát se mi stalo, že jsem měl u sebe pouze platební karty, ale bohužel v některých malých restauracích a stáncích si s kartami ani neškrtnete.

7. Nabítý mobil a navíc přibalte nabitou powerbanku
Bez nabitého telefonu raději ani nevyjíždějte, zbytečně riskujete, protože nikdy nevíte, co se může stát a kdy a kde budete potřebovat mobil. Případně vám mobil může nabíjet při cestě powerbanka.

Děkuji za dočtení tohoto článku a přeji vám mnoho zážitků a šťastných kilometrů.

Publikováno v Blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *