Jezdím na kole za čistší Prahu

Když vidím, kolik aut v Praze každé ráno zbytečně stojí v kolonách a přitom si tím ničíme ovzduší, které musíme všichni dýchat, tak je mi z toho smutno.

Je dokázané, že většina jízd autem ráno do práce je do 10 km od bydliště a ve většině aut sedí pouze řidič. Tyto auta poté zaparkují na 8 hodin poblíž práce a po práci s nimi opět skrz kolony jedou domu.

Jsou města jako Vídeň, Amsterdam, Kodaň, Paříž aj., která motivují své obyvatele vyrazit do práce na kole, pěšky nebo MHD a nechat auto raději doma. Městská cyklistika je tam hrdě podporována a rozvíjena. Výsledkem tohoto úsilí jsou města bez zbytečných kolon a s čistým ovzduším, ulice jsou přizpůsobené více cyklistům a pěším než autům. Místo parkovacích míst jsou v ulicích cyklostezky, zeleň, lavičky a stojany na kola a také posezení u kaváren, kde si lidé mohou povídat s přáteli a relaxovat. Zde se můžete inspirovat, jak si světová města poradila s auty v ulicích.

Proto jsem se rozhodl, prodat své milované auto a koupil jsem si kolo. Jízdou na kole (nejen do práce) a zdravým a moderním životním stylem se snažím motivovat i ostatní lidi, kteří nad častější jízdou na kole zatím jen uvažují a stále ještě využívají k přepravě jen své auto.

Víte, co mi říkají někteří kamarádi a kolegové na to, že jezdím do práce na kole? Že mě obdivují, ale oni by na kole jezdit nemohli, protože oni to mají do prace 7 km a to je moc daleko. To by se jinak potili a to oni nechtějí a je to pro ně nepohodlné.

A tak raději každé ráno navonění sednou na hodinu do svého auta, pokud zapomenou zapnout po nastartování vnitřní okruh, tak si cestou v kolonách dají i elixír splodin do plic, půl hodiny hledají u práce místo na parkování a přijedou do práce vystresovaní z cesty a vůbec se jim nechce pracovat…

Já jezdím na kole každé ráno do práce z Kobylis na Vinohrady, cesta dlouhá cca 10 km a zvládnu ji max do hodinky, při svižnějším tempu to zvládnu i za 45 min.

Cesta mi začíná krásně z kopce dolů, tedy z Kobylis na Bulovku a poté dolů na Povltavskou cyklostezku směrem do Karlína. Poté jedu 300 m dlouhým, lehce stoupajícím Karlinsko-žižkovským tunelem, odkud šlapu nahoru do ulice Koněvova, dále Seifertova a poté kličkovaná nahoru na Jiřího z Poděbrad a jsem u práce.

Zda se to být jako náročná cesta do kopce, ale je to v pohodě a za pár dní si tělo zvyklo a nyní to vyjedu raz dva. Hlavně přijedu do práce zcela v pohodě a nemám problém hned po převléknuti pracovat. Navíc mám skvělý pocit z toho, že jsem měl ráno hodinovou pohybovou aktivitu, což mě při sedavém zaměstnání pomáhá držet tělo v pohodě.

To samé mám cestou domů, dokonce se mohu rozhodnout, který kopec nahoru do Kobylis nebo na Prosek si vyšlápnu. Buď mám na výběr Trojskou nahoru do Kobylis a nebo na Prosek vyšlápnout Bulovku a poté nahoru na Prosek, což jsou vlastně dva kopce. Záleží, na kterou cestu mám právě náladu a síly. Osobně nemám moc rád šlapat Bulovku, protože to tam smrdí a vlastně tam nekoukáš na nic pěkného. Ta Trojská je mnohem hezčí.

Když nespěchám domu, občas jedu příjemnou cestu, vedoucí po cyklostezce směrem na Klecánky a u psího útulku odbočím doprava a po silnici, která vede převážně lesem si to vyšlápnu nahoru do Bohnic a dále poté do Kobylis. Tu cestu mám rád, protože tam nejezdí auta a ještě vám do toho šlapání zpívají ptáci, takže romantika 🙂

Důležité je pro mne to, že se vždy na tu cestu do práce i domu těším! Vždy si při cestě uvědomím, že díky kolu mám možnost objevovat zajímavá místa, vidím, kde a jak se staví nové budovy, všímám si nových adres a hlavně nestojím v kolonách! Fajn je také to, že každý den díky kolu zažívám nové zážitky, kterými občas pobavím svou rodinu či přátele.

Další výhodou je to, že při cestě na kole vždy potkáte jiné cyklisty, se kterými se můžete pozdravit či pokecat. Mohou pro vás být inspiraci s tipy na výlety nebo vám mohou poradit a předat své zkušenosti.

Co s týče zdravotního hlediska, tak jízda na kole na mne má blahodárné účinky. Jednak mne přestala bolet záda protože mám sedavé zaměstnání a to zádům nijak nepomáhá. Celkově se cítím se lépe, mám více energie a pozitivní náladu. Také se vám díky jízdě na kole formují nohy a zadek.

Pokud hledáte partnera, tak není nic lepšího, než ho hledat na kole. Je spousta příležitostí, kde se můžete seznámit. Například se můžete zůčastnit zájezdu přímo pro cyklisty, které pořádá CK FRČÍME a CK KUDRNA. Pokud milujete Mallorku, můžete jí projet na kolech se společností NaCesty.cz Případně si můžete pronajmout luxusní rekreační dům či apartmán ve 32 zemích, které nabízí Interhome a poté si jezdit na kole jak chcete. Pokud milujete cyklistiku a rádi se plavíte lodi, Cestovní kancelář AGM Travel vás ráda převeze lodí po Dalmátských ostrovech a vy si můžete užívat cyklistiky a přitom poznávat krásy Chorvatska.

Takže jak vidíte, možností na seznámení je spousta, tak proč nespojit příjemné s užitečným.

Již mám od února našlapáno přes 700 km a jinak než na kole už mne do práce nikdo nedostane. Přemluvit mne umí jen počasí, které poslední dobou servíruje celodenní déšť, což mne občas nebaví a jedu raději metrem.

Někoho z vás může trápit bezpečnost na kole a v tomto směru mám pochopení, že se někdo opravdu ve městě muže na kole bát, protože je tam třeba vysoká frekvence aut a špatná infrastruktura atd. V těchto případech vám doporučuji zkusit celou cestu projít pěšky po chodníku a vyhledat si možnosti, kde jsou cyklostezky, cyklo pruhy a kde jsou klidně uličky, kterými objedete frekventované úseky a takto si najdete nejlepší trasu do práce a domu.

Také vám doporučuji prolétnout internet a nainstalovat si mapové aplikace do mobilu, které za vás nejlepší trasu najdou a bezpečně vás navedou do cíle. Jednou z aplikaci je napriklad Na kole Prahou, kde opravdu zadáte start a cíl a hned vám to dá vybrat si trasu. Je dostupná jak pro Android, tak i pro iOS. Také hodně lidí doporučuje mapy.cz

Než vyrazíte na svou první cestu do práce na kole, pročtěte si zajímavé články na Čistou stopu Prahou, Prahou na kole, Auto*Mat

Vím, že nikomu z nás není příjemné vystupovat ze své konfortni zóny, ale věřte mi, jakmile už jednou vystoupíte a začnete jezdit na kole, otevřou se vám nové možnosti a směry o kterých se vám ani nezdálo. Navíc tím, že zkusíte jezdit do práce na kole, získáte každé ráno skvělý pocit, že máte pohyb a ještě šetřite planetu tím, že vaše auto zůstalo doma. Nakonec zjistíte, že z velké části ani auto nepotřebujete.

Pokud jste tento článek dočetli až sem, tak vám děkuji za váš čas a budu rád, když mi napíšete pod tento článek komentář se svými zkušenostmi, případně mi napište na facebooku.

Přeji vám mnoho šťastných km a užívejte si to…

Publikováno v Blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *