Jezdíte na kole s malými dětmi? Nezapomeňte na těchto 8 doporučení…

Nedávno jsem měl nepříjemný zážitek cestou do práce a právě to byl impuls k sepsání tohoto článku pro rodiče, kteří jezdí se svými malými dětmi na kole.

Je fajn, že rodiče vedou své děti k pohybu, jízda na kole je zdravá a děti jízdu na kole baví. Je ale pár pravidel, na které rodiče nesmí zapomínat, než s dětmi vyrazí sbírat kilometry.

 1. Nechte své dítě jet na kole před vámi, abyste na něj viděli!
  Bohužel mnohokrát jsem viděl, že rodiče si jedou na kole za sebou, ještě se spolu baví a jejich malé děti, které šlapají jako o závod jsou o několik metrů za nimi a nikdo je nechrání! Může je srazit chodec, cyklista, bruslař i auto, případně mohou náhle spadnout kvůli nerovnostem na cestě.
  Když vaše dítě pojede za vámi, nebudete mít žádný přehled o tom, co se za nimi děje! Proto, když jede jeden rodič s dítětem na kole, dítě by mělo jet první. Když jedou dva rodiče s dětmi, děti mají jet mezi nimi. Možná si říkáte, že to je přeci jasné, ale věřte nebo ne, vidím tyto chyby velmi často.

 2. Zvažte, zda-li je nutné jezdit s dětmi na silnici
  S dětmi je lepší jezdit opatrně po chodníku a na klidné cyklostezce. Rozhodně nedoporučuji jezdit s dětmi po silnici a přejíždět komplikované křižovatky plné aut. Je to zbytečný risk, který si můžete vyčítat celý život!

 3. Poučte své děti o pravidlech bezpečné jízdy na kole
  Váš malý cyklista by měl vědět, že má při jízdě na kole držet rovnou stopu, tedy nekličkovat zleva doprava a tím neohrožovat chodce, bruslaře či jiné cyklisty, naučit ho předvídat nečekané překážky, udržovat si odstup pro bezpečné zastavení, při setmění mít vždy rozsvícená světla a nikdy nejezdit bez helmy! V případě starších dětí je potřeba vzdělávat o pravidlech silničního provozu a vést je k samostatnosti a zodpovědnosti. K tomu jim pomůže i trénink na dětských dopravních hřištích i pod dozorem zkušených lektorů.

 4. Jezděte s helmou celá rodina!
  Děti musí mít na kole helmu povinně! Rodiče ji mít nemusí, ale je podle mne hloupost ji nemít. Proč by vaše dítě mělo chtít nosit dobrovolně helmu, když rodiče ji nemají? Helma není nikomu moc příjemná, ale je důležitá a může vám zachránit život!

 5. Zkontrolujte technický stav jízdního kola
  Vždy před každou jízdou překontrolujte stav jízdního kola vašeho malého cyklisty, tedy vyzkoušejte brzdy, přehazovačku, utažení řídítek, nafouknutí kol a funkčnost osvětlení. K této důležité kontrole veďte i své malé cyklisty a vysvětlete jim, že o své kolo se musí starat.

 6. Buďte vidět!
  Pamatujte na to, že základem je být vidět! Proto já i můj syn máme reflexní žluté kolo, reflexní helmu a vždy barevné oblečení. Jak se stmívá, všechna světla svítí! Denně vidím rodiče s dětmi, kteří mají černé dresy a jsou neosvětlení a přitom je venku téměř šero. Neuvědomují si, že jsou téměř neviditelní!

 7. Buďte vzorem pro své děti
  Vaše děti jsou jako houby, co uvidí u vás, to nasají a naučí se. Budou vše dělat jako vy. Když budete vy vzorný cyklista, bude i vaše dítě vzorný cyklista. Když budete lajdák, tak…

 8. Každý malý cyklista by měl mít svůj batoh
  Můj malý syn měl na kole vždy svůj oblíbený batoh na zádech, kde měl svou hračku, svačinu, pití a na svůj batůžek nedal dopustit. Bral ho jak na kolo, tak i do školky a na výlety. Balení dětského batohu na výlet rozvíjí v dětech pocit dospělosti a samostatnosti a stejně tak i jejich rozhodovací smysl, co si s sebou zabalit a nezapomenout. Jako spolehlivý parťák se nám osvědčil batůžek v podobě zeleného papouška od německé značky Affenzahn, zakoupený na e-shopu Gugugaga.cz. Mají mnoho různých motivů dětských batohů, tak si určitě každý vybere. Navíc se nám líbila doprava zdarma, včetně dobírky.

Děkuji za dočtení tohoto článku a přeji vám mnoho šťastných kilometrů s rodinou na kolech.

Honza

Publikováno v Blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *