Jezdíte na kole za šera? Tak buďte vidět!

Je tu opět podzim a s ním přichází častější jízda za šera a za tmy. Když jsem jel před chvílí domů na kole, tak už byla tma jako v pytli a cestou jsem potkal asi 4 cyklisty (včetně dvou dětí) a dva koloběžkáře. Bohužel, jedno měli všichni společné, ani jeden nebyl osvětlený!

Předem říkám, že nejde o žádnou placenou reklamu, jedná se pouze o mé zkušenosti s těmito produkty.

Osobně jezdím na kole velmi často a do nedávna jsem jezdil denně na kole do práce. Dá se říct, dva roky bez přestávky, díky mírné zimě v Praze. Celkem jsem najezdil za ty dva roky po Praze přes 5000 km a tak jsem nabral spoustu zkušeností a zážitků z cest do práce a domů.

Naučil jsem se oblékat do ranních chladných teplot cestou do práce s tím, že odpoledne bude zase teplo. Zvykl jsem si na změny počasí, takže když vyrážíte v 17 hodin z Vinohrad za sluníčka neznamená, že v 17. 30 v Troji nepojedete za deště a větru. Musím říct, že jsem za ty dva roky jel za deště do práce a z práce mockrát, ždímal jsem rukavice za jízdy, z helmy mi tekl proud vody atd. Jezdil jsem v teplotách okolo -8 stupňů, kdy jsem myslel, že mi umrzne všechno… Ale za ty dva roky, jsem nebyl nemocný, téměř jsem neměl rýmu. Myslím, že se mé tělo za ty dva roky otužilo až až.

Věděl jsem, že od října do března je brzy tma a cesta z práce ve tmě bez kvalitního osvětlení nepřipadá v úvahu. Koupil jsem si proto z Decathlonu cyklistické kalhoty a bundu s reflexními pruhy. Musím říct, že jsem někomu mohl připadat komicky, ono být celý ve žlutém s reflexními pruhy, někdo by si mohl říct, že jsem cyklista ze stavby. Pravdou je, že jsem mluvil s mnoha řidiči a všichni mi řekli, že jsem opravdu dobře vidět na silnici. Další výhodou této bundy je, že vám v bude teplo i v ranních mrazech a navíc se v ní nezapotíte, takže se při cestě budete cítit pohodlně.

Když bylo venku teplo, jezdil jsem pouze v zeleném dresu, který ladil s designem mého kola a na silnici byl vidět. Nechápu, jak někdo může jezdit v provozu celý v černém. Měl jsem několik dresů, ale nejvíce mi vlastnostmi seděl dres od značky Rogelli. Sice není přímo cyklistický, ale běžecký, ale mě se v něm jezdilo celý rok skvěle. Denně prané a zcela nemačkající se materiál, pohlcující skvěle pot, který i po roce drží tvar i barvu. Opravdu jsem byl mile překvapený a též tuto značku mám ověřenou a rád.

Dále jsem si pořídil kvalitní zadní světlo od značky Knog BLINDER MOB V KID GRID, které svítí famózně, je vodotěsné a cítil jsem s ním vždy bezpečně. Ano, investice byla vyšší, ale vyplatilo se to. Přední světlo bylo levné, ale s velmi dobrým dosvitem. Zkrátka kvalitní světlo na kole je opravdu důležité, tak všem doporučuji tuto investici nepodceňovat.

Jelikož jsem z ranních mrazíků respekt, pořídil jsem si raději kvalitní pláště Maxxis IKON kevlar. S nájezdem několika tisíc km mohu všem vřele doporučit. Sedí perfektně za jakéhokoliv počasí. Obzvláště jsem byl mile překvapený na mokrých kočičích hlavách, které jsou v Praze všude.

Jako doplněk bezpečnosti používám LED blikající pásky, které si připevním suchým zipem na kotníky. Levá noha mi bliká modře a pravá mi bliká červeně a zelená mi bliká na batohu zachycená za poutko. Někdo si možná říká, šaškárna, ale já říkám, že na silnici za šera musíš být vidět. Přehlédnutý můžeš být pouze jednou! A to fakt nechceš!

Mimochodem, tyto světla můžete umístit dětem na koloběžku, případně si ho dát na ruku při večerním běhání a nebo ho jen připnout na batoh. Kdo by řekl, že takové jedno světlo najde tolik využítí a přitom vám dodá víc bezpečí při snížené viditelnosti.

To by bylo asi všechno k bezpečné viditelnosti a pohodlí za jízdy ve tmě. Všem cyklistům přeji mnoho šťastných km a hlavně dávejte bacha…

Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *